Pravidelné turnaje v sále hostince U Coufalů

vše o turnajích:

facebook.com/100083140848527

Termíny turnajů naleznete také v kalendáři akcí obce Přívrat.

Jak to začalo aneb fenomém šipky

Byl začátek roku 2021, nálada ve společnosti na bodu mrazu, sportoviště uzavřená, nebo velmi omezená, amatérské soutěže zrušeny a já přemýšlel, jak vyplnit čas původně věnovaný sportovním aktivitám. Čas strávený před televizí byl v té době větší než obvykle a tak jsem na jednom sportovním kanále narazil na šipky. To je ono, šipky!

sipky_logo.jpgHázet můžu kdykoliv, sám a jak dlouho chci! Vzpomněl jsem si, že jsem kdysi, tuším k dvacátým narozeninám, terč dostal. Vydal jsem se do garáže, terč vytáhl, oprášil pár desítek let starý prach a pověsil na zeď. Po prvních pokusech trefit konkrétní číslo jsem zjistil, že tak jednoduché jako v televizi to opravdu není. Po čase přišly první úspěchy a šipky mě pohltily. Uběhlo pár měsíců a první terč jsme umístili v hospodě v Řetové. Spojení šipky, hospoda a pivo patří k sobě a především na britských ostrovech toto platí již dlouhá desetiletí. Netrvalo dlouho a do hospody v Řetové se začalo chodit nejenom na pivo, ale i na šipky. Tato zábava má obrovskou výhodu, neboť není věkově omezena. A tak jsem čím dál častěji slýchal o tom, kdo všechno si pořídil terč domů, aby to pak v hospodě kamarádovy „natřel“.

V té době se zrodila první myšlenka, uspořádat turnaj. S kamarádem Matějem Stránským, kterého šipky zaujaly stejně jako mě, jsme začali spřádat plány kde a kdy turnaj uskutečnit. Volba byla nakonec jasná a tak v hospůdce „U Čápa“ proběhl první šipkový turnaj. Zúčastnilo se ho nakonec 16 hráčů, v drtivé většině místních, což byla maximální kapacita. Hrálo se na dvou terčích, dobrého piva a jídla byl dostatek a především byla skvělá zábava. Vítězem turnaje se stal Jan Markl z České Třebové.
Zájem o turnaj byl podstatně větší, než nabízená kapacita a tak jsme pár týdnů po turnaji přemýšleli nad větší akcí. Tentokrát už to zabralo více příprav a jednání, ale nakonec jsme našli útočiště v Přívratu na sále.

sipky_hraci.jpgNakoupili jsme terče, vybavení a dali se do práce. Termín turnaje jsme stanovili na 9. 4. 2022, zúčastnilo se ho celkem 34 hráčů a k dispozici bylo 7 terčů. Kombinace místních a „přespolňáků“ byla vyvážená a i díky tomu panovala skvělá atmosféra, která je pro přívratské akce typická. Vítězem turnaje se stal Zdeněk Šoltys, který k nám přijel až z Jeseníku, na druhém místě se umístil Martin Kolář a třetí místo bral Jiří Pavel. Věcné ceny si odneslo deset nejlepších. Obavy o to, zda jsme turnaj organizačně a technicky zvládli, se ukázaly liché.

Datum dalšího turnaje bylo stanoveno na 4. 6. 2022 a startovní listina se začala velmi rychle plnit, což pro nás bylo nejlepší možné vysvědčení za předchozí turnaj. Nakonec jsme museli omezit maximální počet hráčů na 50. Přidali jsme 2 další terče a připravovali se na podstatně větší nápor. Hráčů bylo nakonec 52, ty poslední dva příchozí jsme opravdu domů poslat nechtěli. Začínali jsme ve 13 hodin a k turnaji jednotlivců jsme přidali ještě družstva, aby si každý hráč opravdu zahrál. Nakonec možná tohle nás organizačně trochu vytrestalo, neboť celkový vítěz byl znám až kolem půlnoci. Po této stránce na tom určitě do příště zapracujeme. Vítězem turnaje se stal stejně jako předchozí turnaj Zdenek Šoltys, na druhém místě se umístil Lukáš Fišer a třetí byl Martin Vaněk. Zejména třetí místo stojí za povšimnutí, neboť hráči je 12 let, osobně ho považuji za budoucnost českých šipek a myslím, že o něm ještě uslyšíme. Družstva vyhráli bratranci Šoltysovi. I tentokrát si ti nejlepší odnesli bohaté ceny.

Přes léto jsme se zapojili do osvětové činnosti v Přívratu a pořádali jedno z promítání v letním kině. Další turnaje proběhly na podzim 2022. Vzhledem ke stoupajícímu zájmu o šipky v našem údolí, plánujeme uzavřený turnaj pouze pro obyvatele obcí Přívrat, Řetová a Řetůvka.

Šipky jsou obecně považovány za hospodskou zábavu. V posledních letech ale zažily obrovský rozmach a dnes už je to profesionální sport, kde se točí obrovské peníze, zápasy sledují haly plné tisíců diváků a ti nejlepší na světě inkasují za své úspěchy spoustu peněz. Co mě ale nejvíce baví, je atmosféra. Nedávno jsem byl v Praze na největším šipkovém turnaji na našem území, kde startovaly ty největší hvězdy světových šipek. Hala Královka praskala ve švech, lidé tancovali, zpívali a fandili. Bylo jim jedno komu, prostě šipkám. Přišli se bavit. Žádná nenávist, žádná rvačka, žádné problémy.